Zakładanie spółek akcyjnych

Zakładanie spółek akcyjnych z każdym dniem zyskuje na coraz większej popularności. Co zachęca przedsiębiorców do wyboru spółki akcyjnej jako podstawę działalności? O czym należy pamiętać zakładając spółkę akcyjną? W naszym artykule najważniejsze informacje przede wszystkim z zakresu zakładania spółek akcyjnych.

Ważnym aspektem, który należy poruszyć jest istota założenia spółki akcyjnej na rynku. Po pierwsze spółka akcyjna należy do grona spółek, które mogą zostać utworzone przez jedną lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Po drugie założycielami spółki mogą być osoby fizyczne lub prawne, bez względu na obywatelstwo oraz miejsce siedziby.

WAŻNE!
Ponadto warto wiedzieć, że spółka akcyjna nie może zostać założona przez jednoosobową spółkę z o.o.

Akcjonariusze spółki nie odpowiadają osobiście za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółek akcyjnych odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych:
1. Zawiązanie spółki
2. Podpisanie statutu sporządzonego w formie aktu notarialnego
3. Wniesienie wkładów
4. Ustanowienie zarządu i rady nadzorczej
5. Wpis do rejestru przedsiębiorców

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że statut powinien zostać podpisany przez wszystkich założycieli (najlepiej w obecności notariusza). Z dniem zawarcia statutu powstaje spółka akcyjna w organizacji.

Kodeks Spółek Handlowych umożliwia wniesienie wkładów do spółki:
1. wkład pieniężny
2. aport

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że wpis do rejestru przedsiębiorców powinien zostać dokonany w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od zawiązania spółki. Z chwilą wpisu spółka akcyjna uzyskuje osobowość prawną.

Wydaje się, że proces założenia spółki jest mało skomplikowaną procedurą rejestracyjną. Warto jednak zdecydować się na pomoc specjalistów w zakresie przeprowadzenia procedury rejestracyjnej spółki akcyjnej.

Podsumowując, rozsądnym rozwiązaniem jest powierzenie procedury rejestracyjnej osobom, które posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w zakresie zakładania firm.

Przeczytaj również na naszym blogu:

Sprawdź również jaką spółkę wybrać – osobową czy kapitałową – nasz artykuł przygotowany specjalnie dla Ciebie!

zakladanie-spolek-akcyjnych

Zakładanie spółek akcyjnych
Przewiń na górę