Zakładanie spółki komandytowej

Tak samo jak w przypadku innych spółek, zakładanie spółki komandytowej wiąże się z licznymi formalnościami, z którymi zmierzyć musi się potencjalny przedsiębiorca. W nawiązaniu do poprzednich wpisów, dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć kwestię rejestracji spółki komandytowej.

Tak więc przystępując do rejestracji spółki komandytowej, należy rozważyć kilka poniższych kwestii, które postaramy się dla Państwa odpowiednio przybliżyć.

1. Stanowisko komplementariusza i komandytariusza spółki

Kwestia wspólników w spółce komandytowej jest bardzo istotna, gdyż różnica między komandytariuszem, a komplementariuszem jest znacząca. Otóż komplementariusz jest wspólnikiem reprezentującym spółkę, prowadzącym jej sprawy oraz odpowiadającym za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Z kolei komandytariusz nie reprezentuje spółki i nie prowadzi jej spraw, aczkolwiek jego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości sumy komandytowej

2. Nazwa dla zakładanej spółki

Nie da się ukryć, iż nazwa dla każdej zakładanej spółki (nie tylko dla komandytowej) powinna być przede wszystkim chwytliwa i praktyczna. W nazwie spółki komandytowej musi znaleźć się pełne nazwisko oraz nazwa komplementariusza. Prócz tego musi ona być unikatowa, a więc należy sprawdzić czy nie jest już zajęta.

3. Wkłady do założenia spółki

Obowiązujące przepisy prawa nie narzucają minimalnej wartości wkładów do założenia spółki komandytowej. Należy mieć na uwadze, że spółka komandytowa potrzebuje środków finansowych na rozpoczęcie działalności. Mowa o środkach będących wkładem wnoszonym przez wspólników do spółki. Wkładem mogą być zarówno pieniądze, jak i inne składniki tzw. aport.

4. Suma komandytowa w spółce

Suma komandytowa może zostać ustalona na dowolnym poziomie. Należy jednak pamiętać o tym, że komandytariusze odpowiadają do wysokości sumy komandytowej. Jest ona widoczna w KRS, co wpływa na postrzeganie danej firmy na rynku.

5. Zasady funkcjonowania spółki

Przed podjęciem rejestracji spółki komandytowej, należy zastanowić się jakie zadania będzie pełniła spółka i w jaki sposób układać się będą relacje pomiędzy wspólnikami. Ważne jest zamieszczenie odpowiednich informacji w umowie spółki, która musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.

6. Zakładanie spółki komandytowej online

Aby założyć spółkę komandytową przez Internet, konieczne jest założenie przez wszystkich wspólników kont w systemie e-PUAP oraz kont w systemie e-KRS.

 

Skorzystaj z usługi zakładania spółek – sprawdź dlaczego warto!

zakladanie-spolki-komandytowej

Zakładanie spółki komandytowej
Przewiń na górę