Spółka z o.o. a ZUS

Spółka z o.o. a ZUS – czy wspólnicy płacą składki ubezpieczeniowe? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że informacje na temat opłacania składek ZUS znajdziemy w ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. Art.8 ust. 6 pkt 4 tej ustawy mówi o tym, że wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej uważa się za pracowników pozostających w stosunku pracy. Wynika z tego, że wspólnicy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności podlegają osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek osobowych.

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają ubezpieczeniom społecznym wyłącznie w sytuacji, gdy są wspólnikami jednoosobowej spółki z o.o.

Warto zaznaczyć, że do płacenia składek od wynagrodzenia nie jest zobowiązany członek zarządu. Istotne jest, aby jego powołanie opierało się na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Spółka z o.o. bez ZUS – o czym pamiętać?
– założenie przynajmniej 2-osobowej spółki z o.o.
– dopełnienie formalności rejestracyjnych w terminie 6 miesięcy
– powołanie członków zarządu
– podzielenie w odpowiedni sposób udziałów

Podsumowując…

Jeżeli decydują się Państwo na zakładanie spółki w Krakowie to warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Pomogą oni przeprowadzić całą procedurę oraz zoptymalizują koszty rejestracji spółki z o.o.
Założenie spółki z o.o. w Krakowie – spółka z o.o. bez ZUS.

 

Ochrona właścicieli spółek w okresie koronawirusa

Spółka z o.o. a ZUS

Spółka z o.o. a ZUS
Przewiń na górę