Samodzielnie czy w spółce?

Wiele osób przed podjęciem decyzji o prowadzeniu własnego biznesu zastanawia się nad kwestią „samodzielnie czy w spółce?”. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ od samego początku przeprowadzenia procedury założenia podmiotu.

Jednoosobowa firma
Istnieją osoby, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Podejmowanie działań na własny rachunek i brak konieczności konsultowania każdej decyzji z innymi wspólnikami sprawia, że wiele osób wybiera jednoosobową działalność jako filar prowadzonej działalności. Warto jednak zaznaczyć, że ten rodzaj podmiotu zobowiązuje przedsiębiorcę do ponoszenia pełnej odpowiedzialności za podejmowane działania. Indywidualny przedsiębiorca odpowiada zarówno majątkiem osobistym jak również majątkiem małżonków (zarówno obecnym, jak i przyszłym). Istotne jest to, że odpowiedzialność rozciąga się zarówno na kontrahentów jak również zobowiązania wobec urzędów.

Spółka
Samodzielne podejmowanie działań nie jest odpowiednie dla wszystkich. Często zdarza się, że prowadząc firmą trzeba opierać się na opinii innych osób, aby mieć pewność, że podejmowane decyzje przyniosą korzyści.
Istnieje możliwość założenia spółki osobowej (cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) lub kapitałowej (z o.o. lub akcyjna).
W spółkach osobowych najważniejszą rolę odgrywają relacje między wspólnikami. W przypadku spółek kapitałowych, jak sama nazwa wskazuje, najważniejszy jest wnoszony kapitał do spółki.

Podsumowując,
samodzielnie czy w spółce? To kwestia dość indywidualna. Wszystko zależy od charakteru oraz osobistych preferencji przyszłych właścicieli działalności.

 

Samodzielnie czy w spółce

Samodzielnie czy w spółce?
Przewiń na górę