Do jakiej wysokości odpowiada spółka z o.o.?

Przed wyborem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako podstawy prowadzonej działalności wielu przedsiębiorców zastanawia się – do jakiej wysokości odpowiada spółka z o.o.? Czy jej wybór jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność do wysokości wniesionych wkładów. Czy zawsze? Jakie są wyjątki od tych sytuacji? O czym należy wiedzieć przed rejestracją spółki z o.o.?

O wyborze spółki z o.o. często decyduje atrakcyjność tej formy prawnej pod względem odpowiedzialności. Wiele osób uważa błędnie, że ograniczona odpowiedzialność wspólnicy rozciąga się na wszystkie zaistaniałe sytuacje związane z długami spółki. Warto jednak zaznaczyć, że spółka odpowiada za zobowiązania całym majątkiem, którego jako osoba prawna jest właścicielem.

Istnieją pewne wyjątki – o czym mowa?

W wyjątkowych sytuacjach zarząd spółki może ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Mowa tutaj o przypadkach, gdy członkowie zarządu niestarannie wykonywali swoje obowiązki i przez ich niedopełnienie powstały długi podmiotu lub zobowiązania.

Uchylenie się od odpowiedzialności wymaga przedstawienia konkretnych dowodów na brak winy w zakresie powstałych zobowiązań podmiotu.

 

Do jakiej wysokości odpowiada spółka z o.o.

Do jakiej wysokości odpowiada spółka z o.o.?
Przewiń na górę