Założenie spółki z o.o. komandytowej

Czym cechuje się spółka z o.o. komandytowa? Na czym polega założenie spółki z o.o. komandytowej?

Spółka z o.o. komandytowa stanowi połączenie dwóch form prawnych. Jednym z komplementariuszy jest spółka z o.o. a komandytariuszami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, a także spółki osobowe.
Ten rodzaj podmiotu prawnego powstaje z inicjatywy dwóch osób fizycznych i/lub prawnych. Momentem powstania spółki jest wpis do rejestru przedsiębiorców KRS.

Wydaje się, że spółka z o.o. komandytowa jest mało skomplikowanym podmiotem do prowadzenia. Często jednak pojawiają się wątpliwości związane ze sposobem reprezentacji tego rodzaju podmiotu. W praktyce zarząd spółki z o.o. jest uprawniony do reprezentacji spółki z o.o. oraz spółki z o.o. komandytowej.

Jakie korzyści wiążą się z połączenia spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Przede wszystkim to połączenie pozwala ograniczyć odpowiedzialność osób fizycznych. W spółce komandytowej komandytariusze odpowiadają wyłącznie do wysokości sumy komandytowej, a komplementariusze odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym. W przypadku, gdy rolę komplementariusza pełni spółka z o.o., majątek osób fizycznych jest całkowicie bezpieczny.

Jaka księgowość bez wątpienia powinna być prowadzona w spółce z o.o. komandytowej? Ten rodzaj podmiotu zobowiązuje do prowadzenia pełnej księgowości.

Jakie zalety ma założenie spółki z o.o. komandytowej?
– brak podwójnego opodatkowania
– ograniczona odpowiedzialność osób fizycznych

Wady założenia spółki z o.o. komandytowej:
– podwójna pełna księgowość (dla spółki komandytowej oraz spółki z o.o.)
– zwiększona ilość formalności związanych z założeniem oraz prowadzeniem podmiotu

zalozenie-spolki-zoo-komandytowej

 

Założenie spółki z o.o. komandytowej
Przewiń na górę