Wynagrodzenie wspólników polski ład – zmiana umowy spółki

Wynagrodzenie wspólników polski ład – zmiana umowy spółki może okazać się korzystna?

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z wprowadzeniem założeń Nowego Ładu planowane jest podniesienie kosztów prowadzenia działalności. Od stycznia 2022 r. zostanie wprowadzona dodatkowa składka obciążająca wynagrodzenie członków zarządu spółki z o.o. – o czym mowa?

Od stycznia 2022r wynagrodzenie brutto członków zarządu z powołania zostanie obciążone 9% składką zdrowotną bez możliwości odliczenia jej od podatku. Czy można ominąć ten przepis?

Spółka z o.o. – ominięcie składki zdrowotnej 9%

Istnieje możliwość bezpiecznego ominięcia składki zdrowotnej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stosując art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych. Wymogiem jest, aby umowa spółki z o.o. posiadała odpowiednie zapisy umożliwiające skorzystanie z tego rozwiązania.

Art.176 mówi o zobowiązania wspólników do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, za które będą otrzymywać nieoskładkowane wynagrodzenie.

Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć oskładkowania wynagrodzenia w sp. z o.o.?

  1. Przedsiębiorcy prowadzący już działalność powinni z pomocą specjalistów dokonać aktualizacji zapisów w umowie spółki z o.o.
  2. Osoby planujące prowadzenie firmy w postaci spółki z o.o. powinni sporządzić umowę spółki w oparciu o wymagane zapisy – procedura rejestracji spółki w PRS z pomocą notariusza.

Wynagrodzenie wspólników polski ład - zmiana umowy spółki

Wynagrodzenie wspólników polski ład – zmiana umowy spółki
Przewiń na górę