Likwidacja spółki z o.o. z długami

Likwidacja spółki z o.o. z długami – czy przeprowadzenie procedury jest zgodnie z obowiązującym prawem? W jaki sposób przeprowadzić procedurę likwidacji spółki, gdy spółka jest zadłużona?

Procedura likwidacji spółki z o.o. – zajrzyj do naszego wpisu!

likwidacja-spolki-zoo-z-dlugami

Likwidacja spółki z o.o.

Zgodnie z przepisami prawa likwidację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy przeprowadzić w sposób zgodny z narzuconą procedurą. Z tego powodu wielu właścicieli firm decyduje się na pomoc specjalistów w zakresie likwidacji firmy i zakończenia jej bytu prawnego.

W trakcie likwidacji spółki należy m.in. upłynnić majątek spółki, spłacić zobowiązania i zamknąć faktyczną działalność. Celem przeprowadzenia procedury likwidacji jest zamknięcie firmy, zakończenie jej bytu prawnego i wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS.

Likwidacja spółki z o.o. z długami – czy jest możliwa?

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia procedury likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdy podmiot posiada zobowiązania do spłacenia?

W przepisach prawa brak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
W tym artykule będziemy więc posiłkować się orzeczeniami sądu w podobnych sprawach.

Zdaniem sądów istnienie takiej spółki nie przynosi żadnych korzyści i nie ma powodu, by tego rodzaju podmiot nie wykreslić z rejestru przedsiębiorców.

Warto jednak zaznaczyć, że to KRS decyduje o tym, czy daną spółkę wykreśli z rejestru przedsiębiorców.

Jak odzyskać wierzytelności?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie przez wierzyciela pozwu przeciwko likwidatorom/członkom zarządu za których kadencji powstało zobowiązanie spółki (w oparciu o art. 299 Kodeksu spółek handlowych).

zakladanie-spolki-krakow-pomoc

 

Likwidacja spółki z o.o. z długami
Przewiń na górę